Przygoda w nieznanym kraju #1: WILKOŃSKA

przygoda-w-nieznanym-kraju00004

Bohaterką pierwszego spotkania naszego cyklu będzie Paulina Wilkońska!

Paulina Wilkońska (1815-1875) to pisarka, redaktorka, tłumaczka – jedna z pierwszych Polek zarabiających na życie pracą literacką. Publikująca nieustannie od wczesnych lat 40., rozpoznawalna i popularna wśród XIX-wiecznych czytelniczek i czytelników, autorka kilkunastu powieści (w tym romansów historycznych i powieści wspólczesnych) oraz licznych tekstów publicystycznych.

Na spotkaniu porozmawiamy o dwóch utworach Wilkońskiej – o jednej z pierwszych powieści autorki, Hannie z Grzymałowa: powieści z czasów Kazimierza Wielkiego z 1842 roku, oraz Truciźnie z 1875!

Powieści są dostępne online:
Hanna z Grzymałowahttps://polona.pl/item/2300078/5/ (s. 1-61)
Truciznahttps://polona.pl/item/3014448/2/

Zachęcamy również do zapoznania się z biogramem pisarki, który dostępny jest na portalu Wielkopolskiego słownika pisarek.

Spotkanie odbędzie się 13 marca o 18:30 w sali nr 45 na Wydziale Polonistyki UW (III piętro). Zachęcamy do lektury i zapraszamy serdecznie!

Czym jest „Przygoda w nieznanym kraju”? To cykl spotkań poświęconych rozczytywaniu niekanonicznych pisarek XIX wieku! Więcej na temat projektu można przeczytać na naszym blogu oraz na stronie wydarzenia. Zapraszamy do udziału!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s