ciemna-strona
Ciemna strona księżyca

28 kwietnia 2015 roku Literatury Kobiet UW spotkało się z Olgą Wróbel na wieczorze autorskim i dyskusji wokół komiksu Ciemna strona księżyca.

Olga Wróbel jest rysowniczką specjalizującą się przede wszystkim w komiksach i formach narracyjnych. W swoich pracach wykorzystuje tradycyjne techniki – tusz, akwarelę, markery. W 2012 roku wydała książkę Ciemna strona księżyca; stworzone przez nią komiksy można znaleźć w antologiach Double Portrait, Polski komiks kobiecy, Złote pszczoły czy Lubiewo. Jest autorką bloga Odmiany masochizmu.

O Ciemnej stronie księżyca autorka pisze:

„Dziewięciomiesięczne oczekiwanie na dziecko. Czas, w którym wszystko się zmienia. Życie zyskuje nowy wymiar, a myśli zaczynają krążyć po orbicie rosnącego brzucha, zamiast kotłować się wokół kwestii jeszcze do niedawna ważnych, a teraz pozbawionych znaczenia. Okres, w którym kobieta fizycznie rozkwita, znajdując się przecież w stanie błogosławionym. 40 tygodni na ułożenie wewnętrznych demonów do snu i nawiązanie emocjonalnego kontaktu z przyszłym dzieckiem, podczas gdy szczęśliwa rodzina przynosi w darze owoce (bo to samo zdrowie), tłuste morskie ryby (bo wyjątkowo cenne dla rozwoju mózgu) i urocze ubranka (takie niewiarygodnie małe!).

Czy tak to sobie wyobrażacie? Ja pielęgnowałam taki obraz w głowie do 16 listopada 2011, kiedy to na teście pojawiły się klasyczne dwie kreski i okazało się, że oczywiście w prawdziwym życiu wszystko wygląda całkiem inaczej.

Ciemna strona księżyca to pamiętnik ciążowy, którego obiecałam sobie nie rysować, konfrontacja popkulturowych klisz, ludowych mądrości i zbiorowych wyobrażeń z moją codziennością trzech trymestrów, zbiór impresji ułożonych luźno w trzy rozdziały. To także mój prywatny manifest, głoszący, że prawdziwe zmiany nie mogą być narzucone z zewnątrz i nawet szykując się do najbardziej uniwersalnej roli świata, można nadal pisać własnoręcznie swoje kwestie.”

Podczas dyskusji rozmawialiśmy o obecności kobiet w twórczości komiksowej oraz sposoby mówienia o ciąży i macierzyństwie w różnych mediach. Spotkanie poprowadziła Marta Taperek.

10887234_817444341663806_2749229724557419465_o

Galeria:

Więcej: galeria zdjęć ze spotkania z Olgą Wróbel .