Przygoda w nieznanym kraju #3: HAJOTA

Ostoja 2

W czerwcu wracamy do naszego cyklu i rozczytujemy Hajotę!

Hajota (Helena Janina z Bogulskich Szolc-Rogozińska s.v. Pajzderska, 1862-1927) – pisarka, publicystka, podróżniczka. Debiutowała w wieku 13 lat szkicem powieściowym. W 1888 roku wyszła za mąż za słynnego podróżnika – Stefana Szolc Rogozińskiego – i wraz z mężem spędziła trzy lata na wyspie Fernando Po. Odbywała morskie podróże wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki.

Swoje podróżnicze doświadczenia zawarła w tomie nowel Z dalekich lądów (1893). Zawarte w nim celne szkice z obserwacji życia brytyjskich kolonialistów, opisy przyrody afrykańskiej i stylu życia tubylców, egzotyzm, niepokój moralny i krytycyzm wobec cywilizacji przyrównywane były do tych, które nieco później wydobył w pełni autor Jądra ciemności!

Na spotkaniu 7 czerwca porozmawiamy o opowiadaniu Miss Lilian Aimley (s. 5-30) i reportażu Nad przepaściami (s. 241-308) z tomu Z dalekich lądów (zachęcamy również do lektury całego tomu).

Teksty dostępne pod linkiem:
Z dalekich lądów (polona.pl)

Spotkanie odbędzie się 7 czerwca o 18:30 w sali nr 45 na Wydziale Polonistyki UW (III piętro). 

Zapraszamy do udziału i dyskusji!

Czym jest „Przygoda w nieznanym kraju”? To cykl spotkań poświęconych rozczytywaniu niekanonicznych pisarek XIX wieku! Więcej na temat projektu można przeczytać na naszym blogu oraz na stronie wydarzenia. Zapraszamy do udziału!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s